Jak napisać list motywacyjny, by otrzymać pracę?

Poszukiwanie wymarzonej pracy to nie łatwe zadanie. Wszyscy kandydaci wiedzą, że CV jest niezmiernie ważne i trzeba przyłożyć się, by napisać je porządnie. Czy jednak warto pisać list motywacyjny? 

Pisać czy nie pisać?

Z jednej strony mogłoby się wydawać, że pisanie listu motywacyjnego to strata czasu. Wszyscy wiedzą, że rekruterzy czytają CV. Z drugiej jednak strony wiele osób wychodzi z założenia, że jeżeli pracodawca chce, to trzeba napisać. Niestety mało osób podchodzi do napisania listu motywacyjnego z sercem. Bardzo często listy, które powstają są napisane w sztampowy sposób, tak by mogły sprawdzić się w wielu aplikacjach. 

List motywacyjny, wbrew pozorom ma znaczenie. Napisany dobrze może wywalczyć dobre stanowisko. Napisany źle może przeważyć szalę na rzecz innego kandydata. Jak napisać dobry list motywacyjny? 

Pod tym linkiem znajdziesz porady, jak napisać dobry list motywacyjny.

Trzeba się wyróżnić

Pisanie listu motywacyjnego w taki sposób, jak piszą wszyscy to idealny sposób na to, by zaprzepaścić swoją kandydaturę. List musi zaciekawić rekrutera i to od samego początku. Warto potraktować go jak bonus, w którym w ciekawy sposób można się przedstawić pracodawcy. Warto wspomnieć o swoich umiejętnościach, ale nie ze swojego punktu widzenia. Każdy umie napisać, że jest staranny, punktualny i pracowity. Warto napisać, co zyska pracodawca zatrudniając takiego pracownika, jak kandydat. 

List motywacyjny nie może również powielać informacji, które znalazły się w CV. Musi być uzupełnieniem oraz rozszerzeniem zawartych tam wiadomości. Musi zawierać korzyści, które da firmie przyjęcie kandydata. Warto opisać to na przykładzie poprzedniego miejsca pracy. Nie warto pisać, że kandydat zajmował się obsługa stron www. Należy napisać, że strony www, które były obsługiwane przez kandydata, przyniosły wzrost dochodu o 30 %. Posługiwanie się danymi liczbowymi bardzo mocno wpływa na wyobraźnię potencjalnych pracodawców, do tego jest konkretnym komunikatem, który łatwo ocenić.  

Spójność dokumentów

Pisząc CV oraz dołączając do niego list motywacyjny należy pamiętać, że są to dokumenty, które mają się uzupełniać. Nie mogą powielać tej samej treści, gdyż wtedy list traci rację bytu i bardzo szybko ląduje w koszu. Warto zwrócić uwagę na wygląd graficzny zarówno CV, jak i listu. Również muszą być spójne. Nie tylko merytoryczny wpis ma znaczenie. 

Tworząc list motywacyjny warto postawić na oryginalność. Rekruter, który widzi setny list rozpoczynający się tak samo na pewno nie zwróci uwagi na kandydata. Najważniejszym elementem zarówno CV, jak i listu jest zwrócenie uwagi na swoją osobę.